#ukrpryroda

В чому полягає сланцева революція?

Що таке сланцевий газ?

Ви будете здивовані, але перший в історії природний газ був видобутий в 1841 році саме зі сланцю. Так що в його існуванні немає нічого нового. Причина такої тривалої відмови від його розробки полягала у відсутності технологій, які дозволили б зробити його видобуток рентабельним. Ці технології з'явились в кінці другого тисячоліття, в 1998 році, завдяки наполегливості пана Мітчелла, глави компанії "Мітчелл Енерджі". Він не залишав спроб знайти дешевий спосіб видобутку газу зі сланцю, незважаючи на капітуляцію багатьох його колег і конкурентів його зусилля увінчалися величезним проривом: необхідні технології були знайдені. Ці технології називаються так: горизонтальне буріння і гідророзрив. Перша дозволила встановити бур в горизонтальне положення в породі сланцю, що залягає глибоко під землею, а друга - "розсунути" цю породу за допомогою закачування в неї води і хімікатів, так щоб газ під тиском почав надходити в сторону бура. Наочно це виглядає ось так:


Зліва - спосіб видобутку нетрадиційних газів, в тому числі сланцевого, праворуч - "традиційний" спосіб видобутку природного газу.

У 2003 р. компанія "Девон", раніше купила "Мітчелл Енерджі", змогла домогтися комерційного прибутку від продажу сланцевого газу. З тих пір обсяги видобутку збільшуються стрімкими темпами. Якщо в 2000 році на частку сланцевого газу припадав лише 1% від усіх енергоресурсів, використовуваних в Америці, то в 2010 році - вже 25%.Особливо красномовно виглядає графік, який ілюструє зростання видобутку сланцевого газу в період фінансової кризи 2007-2009 рр.., Коли попит на енергоресурси впав. Ось цей графік:

На території Барнетта - найбільшого родовища сланцевого газу в Америці - в одному тільки 2008 році було видобуто понад 44 млрд. куб. м. газу, при цьому пробурено 3000 нових свердловин, а їх загальне число перевищило 12000.

Завдяки зростанню видобутку даного виду ресурсу, США стали найбільшим у світі виробником газу. До 2035 р. обсяг потреб Америки в імпорті газу не перевищуватиме 1%, при цьому якби США не добували сланцевий газ, то до 2035 р. країні довелося б імпортувати не менше 47% від споживаного природного газу. Врозріз з початково запланованими обсягами імпорту енергоресурсу американський уряд приступив до видачі ліцензій на його експорт. Планується, що експорт розпочнеться вже в 2014-2015 рр..

Згідно з даними агенства "Блумберг", галузь сланцевого газу забезпечить податкові надходження у федеральний бюджет США більше 57 млрд. доларів США до 2035 р., а також створить більш 870000 робочих місць до 2015 р. Все це є найважливішими позитивними факторами у розвитку американської економіки.

У квітні минулого року Адміністрація енергетичної інформації США викликала сенсацію, опублікувавши дані про те, що найбільшими у світі запасами сланцевого газу володіє Китай. Погодьтеся, ця подія може дуже серйозно змінити розстановку сил на міжнародній енергетичній арені. Ще б пак, адже США і Китай - два найбільших в світі споживача енергоресурсів.

Джерело: snob.ru

99,5% енергії в Ісландії отримують з поновлюваних джерел

Особливості клімату і географічного положення найзахіднішої в Європі країни, Ісландії, визначили багато особливостей місцевого життя. Вулканічна активність острова, на якому розташована держава, дає можливість черпати відновлювану енергію з надр землі. Зараз геотермальна енергія, використовуючи яку електростанції перетворюють тепло землі в електрику, а також гідроелектростанції, повністю забезпечують Ісландію необхідною енергією. Однак від недавнього часу стало очевидним, що існує й можливість ділитися «чистою» енергією, якої на острівній державі виявляється є в надлишку, з іншими країнами. Зараз вже будується гігантська лінія електропередач завдовжки близько 1000 км, яка повинна доставляти відновлювану енергію з Ісландії до Великобританії. 

Однак, не дивлячись на достаток «чистої» енергії, в Ісландії практично всі автомобілісти їздять за кермом позашляховиків. На такий вибір також впливають особливості місцевого клімату і ландшафту - більшість автомобільних магістралей в країні представляють собою грубі грунтові дороги. У зв'язку з цим мріяти про те, що Ісландія могла б стати найчистішою в енергетичному сенсі країною не доводиться - не дивлячись на дорожнечу завезеного бензину електромобілів в державі практично немає. Потрібно сказати навіть більше - на всі 330 000 проживаючих в Ісландії людиней в минулому році, згідно з дослідженням «Globe and Mail», налічувалося всього 11 електромобілів.
І не дивлячись на всю райдужність простоти видобутку відновлюваної енергії з надр землі, в Ісландії знаходяться чимало супротивників такого способу вироблення електроенергії. Так, деякі дослідження вказують на те, що захворювання на астму в країні можуть бути пов'язані з роботою геотермальних електростанцій, які забруднюють навколишнє середовище сіркою. Також існує й проблема надлишку води та стоків, утворюючихся при роботі електростанцій. Проте відмовлятися від настільки дешевого і, до того ж, поновлюваного джерела енергії, в країні не поспішають. Швидше за все, можна очікувати прийняття серйозних заходів з підвищення безпеки роботи геотермальних станцій.


Джерело: thinkgreen.ru


В Арктиці стрімко зменшилася площа криги

Як повідомило американське аерокосмічне агентство НАСА, площа крижаного покриву в Арктиці зменшилася до найнижчої позначки від початку супутникових спостережень у 1979 році.

Вчені, що стежать за цим процесом, переконані, що він є частиною фундаментальної трансформації клімату в приполярних областях.

За даними НАСА, площа криги в середині серпня становила 4,1 млн кв. км. Попередній найнижчий показник - у вересні 2007 року - був 4,17 млн кв. км.

При цьому зазвичай піковою точкою танення арктичного льоду вважається середина вересня, тому його площа у цьому році може зменшитися ще дужче.

У середньому за останні 30 років площа льодового покриву Арктики скорочувалася зі швидкістю 13% за кожні 10 років. Зменшується також товщина льоду, що призводить до зменшення його загальної маси, хоча фахівці висловлюють різні оцінки масштабів цього явища.

Джої Комізо, старший науковий співробітник Центру пілотованих польотів Годдарда, вважає, що зменшення площі арктичної криги цього літа викликане впливом теплої погоди в попередні роки, яка призвела до скорочення обсягів багаторічного льоду, зазвичай стійкого до літнього танення.

"Цього літа, на відміну від 2007 року, температури в Арктиці не відрізнялися від норми. Однак ми втрачаємо паковий (багаторічний) лід, який становить основну масу арктичної криги. Якщо він зникне, річний льодовий покрив у цілому стане вкрай вразливим", - заявив експерт НАСА.

Професор Пітер Водамс з Кембриджського університету розповів ВВС News, що вчені вже давно передрікають прискорення процесу танення арктичного льоду.

"Літнє танення льоду прискорюється тим фактом, що великі маси вивільненої води сприяють утворенню великих хвиль під час штормів, які, своєю чергою, розбивають лід і прискорюють його подальше танення"

Пітер Фодамс, Кембриджський університет

"Ряд учених, включно зі мною, передбачали, що літня крига в Арктиці може повністю зникнути до 2015 або 2016 року. Вимірювання, проведені з підводних човнів, показали, що з 80-х років минулого століття пакові льоди втратили 40% своєї маси, а це означає, що загальна маса арктичного льоду становить нині всього 30% від рівня 80-х років", - заявив учений.

"Це означає неминучу смерть крижаного покриву, бо літнє танення льоду тепер прискорюється тим фактом, що великі маси вже вивільненої води сприяють утворенню великих хвиль під час штормів, які, своєю чергою, розбивають лід і прискорюють його подальше танення", - застерігає професор Водамс.

На його думку, наслідки цього процесу доволі серйозні. Вивільнені від криги водні простори зменшують здатність планети відбивати світло - альбедо - що прискорює процес потепління клімату в глобальних масштабах.

Крім того, прискорюється розігрів і танення шару вічної мерзлоти під товщею арктичних вод, що призводить до викиду в атмосферу величезних кількостей метану - одного з парникових газів.
Загрози і можливості

Хоча вчені висловлюють різні припущення щодо часу, до якого літня крига в Арктиці розтане остаточно, останні супутникові дані зміцнять позиції песимістів.

Нещодавно група геофізиків з університету Редінга опублікувала статтю, в якій дає статистичний аналіз теплообмінних процесів у Арктиці. За їхньою оцінкою, від 5 до 30% скорочення площі криги пояснюється процесом так званої Атлантичної багатодесятилітньої осциляції - природним кліматичним циклом, який повторюється кожні 65-80 років. Від середини 1970-х років ми перебуваємо в теплій фазі цього циклу.

Однак найбільший вплив на скорочення площі арктичного крижаного покриву справляють антропогенні фактори. Головними серед них є забруднення атмосфери і вирубування лісів, попереджають фахівці з Редінгського університету.

Екологи протестують, а "Газпром" бурить своє.

Водночас танення арктичного льоду несе в собі не тільки нові загрози, але й нові можливості.

Наприклад, стають доступними раніше закриті для судноплавства морські шляхи на північ від узбережжя Росії.

Нафтові, газові та гірничовидобувні компанії змагаються за право розвідувати родовища в Арктиці. А екологи ведуть активну кампанію проти експлуатації арктичного шельфу.

Минулого тижня, наприклад, активісти "Грінпіс" висадилися на нафтовій платформі "Газпрому" в Арктиці, на якій триває підготовка до буріння першої свердловини.

Для Великої Британії потенційним довготерміновим наслідком такого танення може стати те, що зміниться маршрут водяного потоку джет-стрім, що може докорінно поміняти британський клімат.

Джерело: bbc.co.uk

Активісти Greenpeace захопили бурову "Газпрому"

Екологи встановили на буровій платформі намети і розгорнули плакати із закликами зупинити буріння в Арктиці.


Greenpeace Екологи піднялися на бурову з допомогою альпіністського спорядження Активісти Greenpeace зранку 24 серпня піднялися на борт бурової платформи "Прирозломна" в Печорському морі, яка належить компанії "Газпром".

Як йдеться у заяві екологічного руху, працівники бурової зустріли активістів, зокрема виконавчого директора Greenpeace International Кумі Найда, холодним душем з пожежних брандспойтів, але це лише ненадовго зупинило екологів.

В результаті вони розташувалися на платформі, встановили там свої намети і розтягнули банери із закликами зупинити нафтове буріння в Арктиці. Вони підняли на борт необхідний запас харчування та одягу, щоб затриматися на платформі надовго.

"У необхідній документації для запуску платформи йдеться, що ймовірність терористичної загрози вкрай низька, оскільки об'єкт розташований далеко від інфраструктури. У реальності платформа не була готова до візиту "гостей", - зазначили в Greenpeace.

За словами одного з активістів, після захоплення співробітники бурової намагалися викликати на допомогу служби берегової охорони, внутрішню службу безпеки компанії "Газпром Нефть Шельф", "начебто навіть у ФСБ дзвонили, але безуспішно".


Джерело: tsn.ua

Новий «Чорнобиль» — у небезпечній близькості від Києва

Є думка, що ядерна промисловість — одне з найбільш екологічно чистих виробництв. Учені-фізики стверджують: 96% радіоактивних матеріалів можна переробляти й використовувати повторно. Однак у циклі переробки ядерного палива є чимало можливостей для витікання радіації. І зберігати його далеко не так безпечно, як про це говорять учені й чиновники.


На початку березня нинішнього року президент Віктор Янукович підписав Закон «Про поводження з відпрацьованим ядерним паливом щодо розміщення, проектування та будівництва централізованого сховища відпрацьованого ядерного палива реакторів типу ВВЕР вітчизняних атомних електростанцій».

Згідно з проектом, у безпосередній близькості від Чорнобильської АЕС (і практично за сто кілометрів від Києва) буде побудовано спеціальне сховище для тривалого зберігання ядерних відходів. Таке сховище розміщуватиметься в зоні відчуження ЧАЕС між колишніми селами Стара Красниця, Буряківка, Чистогалівка та Стечанка Київської області.

Планується, що радіоактивне паливо зберігатиметься у спеціальних контейнерах з допомогою технології поверхневого «сухого» зберігання із застосуванням двобар’єрної системи його ізоляції.

Як стверджують ініціатори проекту, перевозитимуть ядерне сміття у спеціальних вагонах із нержавіючої сталі, в бетонних капсулах. А саме сховище перебуватиме під цілодобовим відеоспостереженням. Рівень температури й вологості проконтролюють спеціальні датчики.

За словами губернатора Київської області Анатолія Присяжнюка, небезпеки від цього проекту — жодної, сама вигода. Адже 10% від плати за поховання відходів ітиме на соціальні проекти й розвиток інфраструктури в наближених до Чорнобиля районах. А це — нові робочі місця для людей, котрі живуть у 30-кілометровій Чорнобильській зоні.

Але не все так райдужно. У більшості країн відходи атомної енергетики зберігаються у спеціально обладнаних для цього місцях, часто — глибоко в скелях або під землею. Наприклад, Франція звозить ядерне сміття на острови Тихого океану, США — у пустелю Невада, Росія зберігає радіоактивні відходи в Сибіру. Головний принцип таких сховищ: вони не рятують на 100% від виникнення аварій, але дають гарантію мінімізації людських жертв у разі вибуху чи витікання радіації.

В Україні, яка 25 років тому найбільше постраждала від Чорнобильської катастрофи, до заходів безпеки ставляться значно легковажніше. Це при тому, що екологи не втомлюються доводити до відома керівництва профільного міністерства і київської влади небезпеку такого рішення. Фахівці перелічують ризики, які нестиме проект на будь-якому етапі циклу!

Власне, катастрофа може статися вже на етапі перевезення. Як стверджує директор Київського еколого-культурного центру Володимир Борейко, українські шляхи сполучення, якими перевозитимуть ядерне паливо, не можуть на 100% гарантувати безпеку перевезень. Не можна не брати до уваги й «ментальну» недбалість українських керівників на всіх рівнях. Борейко нагадав, що в Японії вчені сотні років вивчали цунамі і все-таки не змогли вирахувати висоту хвилі, що обернулося трагедією у Фукусімі.

«Що казати про Україну, де все горить, тоне й вибухає! Де гарантія, що автомобіль із відходами не потрапить у ДТП, машина — не перевернеться? Одна річ — везти таке сміття далеко від людей, а інша — у густонаселеному районі. Адже везтимуть через Київ», — обурюється Борейко.

Побоювання експерта небезпідставні, тим більше що п’ять років тому вже була аналогічна історія, коли у Львівській області перевернулося 15 цистерн із токсичним жовтим фосфором. І це дивом не обернулося другим Чорнобилем.

Крім транспортування, є небезпека всіляких форс-мажорів. Наприклад, пожежі або повені. За словами експерта Української екологічної асоціації «Зелений світ» Володимира Довбаха, Чорнобильська зона сейсмічно небезпечна, у цьому районі часто бувають підземні поштовхи, які рано чи пізно зруйнують могильник. І тоді радіація може потрапити в підземні води, а звідти — в Дніпро.

Ніхто також не гарантує, що контейнери не можуть розгерметизуватися самі по собі. Адже аварія, яка сталася на атомному сховищі в Пироговому в 1990-хроках, коли з бетонних «термосів» почалося витікання палива, свідчить про те, що повної безпеки тут немає й бути не може.

Та головне — жоден учений світу не може точно сказати, як поводиться ядерне паливо в часі. За твердженнями учених, воно може зберігатися в спеціальних контейнерах 50 років. А що буде через 100 або 200 років? Залишити такий спадок майбутнім поколінням, сподіваючись, що на той час придумають щось ефективніше, щонайменше — безвідповідально.


Ще одна небезпека, на яку звертають увагу екологи і яку заперечують українські чиновники: після того, як під Києвом з’явиться сховище для відходів із власних атомних станцій, в українського керівництва може виникнути спокуса відкрити його для ядерного сміття з інших країн. Адже та ж таки Європа, на відміну від нас, не хоче будувати смертельно небезпечні могильники на своїй території, їй простіше заплатити не такій перебірливій у питаннях власної безпеки країні й складувати відходи на нашій території. Від гріха подалі.

У міру усвідомлення всієї серйозності ситуації, екологів починають підтримувати й громадські організації. Так, недавно на прес-конференції з приводу смерті еколога Володимира Гончаренка лідер громадської організації «Київський форум», телеведуча Рена Назарова повідомила, що небайдужа громадськість Києва найближчим часом планує розпочати збір підписів під зверненням до президента України з вимогою переглянути рішення про будівництво ядерного могильника під Києвом і шукати інші варіанти утилізації ядерних відходів.

Люди самі намагаються організуватися і якось «докричатися» до влади, а тим часом у цивілізованих країнах є така процедура як громадські слухання, без якої схожі рішення не можуть бути прийняті в принципі! Навіть у сусідній Росії цієї процедури дотримуються, в результаті чого влада відмовилася від будівництва ядерних могильників у Саратовській та Ульяновській областях: ці проекти не було схвалено на публічних слуханнях. Наразі в «Сосновому бору», що під Санкт-Петербургом, де планується будівництво такого ж могильника, розпочинається обговорення цього проекту. І якщо місцева община дасть відбій, російська влада змушена буде шукати інше місце.

В Україні ці питання воліють замовчувати. Зрозуміло, що коли винести питання будівництва ядерного могильника на суд спільноти, наприклад жителів Києва та області, провідних екологів, то вердикт буде однозначним: не можна. Така відповідь, схоже, не задовольняє київську владу й профільні відомства. Отже, вся надія на активність громадських організацій і небайдужість людей. Зрештою, йдеться про здоров’я наше та наших близьких.


Джерело: dt.ua

Українські грунти безкарно знищуються аграріями

В Україні вже десятий рік діє закон про використання земель, однак через те, що його приписи не дотримуються, грунти виснажуються все сильніше.



Джерело: ICTV

Потужний інвестор з Єнакієва

Протягом доби медіа активно поширюють інформацію Дніпропетровської обласної влади. (Навіть, "Економічна Правда" писала про це.)

Йдеться про рішення Дніпропетровської облради, згідно якого компанії "Голден Деррік" в п'ятницю було передано 8 (!) родовищ сланцевого газу.

Прихід на Дніпропетровщину "Голден Дерріка"  губернатор області Вілкул назвав" залученням потужного інвестора".

Всюди чули лише відмовки. Але зрештою, з'ясували, що кінцевим власником компанії є угорський юрист Пітер Паллаг.


Саме він, за документами, контролює кіпрську Hartlog Limited, якій і належить 70% "Голден Дерріка".

30% фірми належить НАК "Надра України". Ця державна частка дає "Голден Дерріку" можливість отримувати газові родовища без аукціонів. І досить багато. Наприклад, тільки за останні півроку на Полтавщині цій фірмі дісталося "на шару" 20 (!) родовищ, що складає 15% території області. 

Невже маловідомий угорський адвокат Паллаг став українським газовим королем? Насправді, ні. Адже, як нам вдалося дізнатися, Пітер Паллаг вже багато років працює на родину Миколи Присяжнюка.

А Микола Присяжнюк – це не лише міністр агро-промислової політики України, він ще й кум Віктора Януковича, і друг Президента ще з часів Єнакієва, і бізнес-партнер Юрія Іванющенка, і прочая, і прочая, і прочая.

Тому, не дивно, що губернатор Вілкул називає його "потужним інвестором". В цієї людини справді все потужне – і зв'язки і апетити.

Для повноти картини про цього і решту "потужних інвесторів".



Джерело: blogs.pravda.com.ua

Найбільші торговельні мережі Британії торгують водою з-під крана


Мережі супермаркетів виявилися в центрі водяного скандалу: їх звинуватили у продажу звичайної водопровідної води під виглядом мінеральної. Про це повідомляє The Daily Mail.
Видання стверджує, що супермаркети розливають звичайну водопровідну воду, приводячи в якості одного з аргументів низьку вартість продукту. Ціна води, яку виготовляють для Tesco і Asda, складає 17 пенсів за два літри, в той час як бутильовані води інших виробників коштують у рази дорожче - так, два літри мінералки від французького бренду Evian обходяться британцям в 88 пенсів.
Представники торговельних мереж не заперечують того, що відправляють на прилавки десятки тисяч літрів води з-під крана, однак наполягають на тому, що додатково фільтрують водопровідну воду, очищаючи її від хлору та інших шкідливих домішок.
У новій хвилі скандалу з'явився ще один фігурант - компанія Water UK, яка забезпечує водопостачання країни. Її представник заявив, що вода в британському водопроводі придатна для пиття і не потребує додаткової фільтрації.
Tesco - найбільша роздрібна мережа Великобританії, що займає у світовому рейтингу ритейлерів четверте місце. Asda, дочірня компанія американської мережі Wal-Mart, друга на британському ринку.
Джерело: news.liga.net

Пляшки для рідкого мила з тихоокеанського сміття

Багато хто чув, що в північній частині Тихого океану вже роками розростається так звана Велика тихоокеанська сміттєва пляма . Це цілий континент зі сміття, переважно - пластика. Американська компанія «Method» вирішила зробити свій невеликий, але все ж внесок у роботу з переробки сміття - відходи з сміттєвого континенту будуть використовуватися для виготовлення упаковок для рідкого мила. 


Концепція товарів «Method» тяжіє до очищення, а також до сучасного дизайну, тому вся продукція компанії випускається в досить оригінальному пакуванні. Але привернути увагу громадськості до своєї продукції  вдалося завдяки новій зухвалій ініціативі - компанія хоче хоча б трохи зменшити обсяг сміттєвої плями біля берегів Гаваїв. 

Для того, щоб зібрати пластик на виробництво нових пляшок для рідкого мила, було вирішено просто очистити одну з ліній узбережжя в Національному заповіднику Джеймса Кемпбелла на гавайському острові Оаху. Сміття збирають прямо на ходу пливучого корабля.

Пластик, який був зібраний, буде використаний для виготовлення упаковок нового рідкого мила, яке збираються випустити в листопаді. Він складе 10% від загальної маси пакування, решта пластик - теж перероблений, тільки не зі Тихого океану.

Звичайно, такими зусиллями подолати проблему Великої сміттєвої плями неможливо. Але якщо вдасться налагодити масове виробництво упаковок з тихоокеанського сміття, буде зроблено великий крок на шляху до вирішення екологічної проблеми.

Джерело: thinkgreen.ru

Greenpeace: Арктика - під загрозою екологічної катастрофи

"Greenpeace" б'є на сполох: росіяни можуть спричинити екологічну катастрофу в Арктиці. Оператор російської арктичної платформи "Пріразломна" не в змозі ефективно зреагувати у випадку розливу нафти.



Такі висновки зробили незалежні вчені та екологи. Кажуть, промислове освоєння Арктики несе у собі загрозу масштабної екологічної катастрофи. 


Джерело: 24tv.ua


У жовтні Україну відвідає всесвітньо відомий експерт у сфері сталого розвитку Тоні Джунайпер

Тоні Джунайпер, відомий письменник, консультант міжнародних компаній, один з найбільш впізнаваних екологів Європи і визнаний експерт в сфері сталого розвитку, який увійшов в десятку кращих фахівців в світі за останні 30 років, приїде в жовтні до Києва з діловим візитом.

Тоні Джунайпер виступить модератором відкриття 4-го Міжнародному Форуму з відновлюваної енергетики та енергоефективності REF-2012 Kyiv, який відбудеться в Києві 16-17 жовтня 2012

Під час свого візиту Тоні Джунайпер також прочитає лекцію на тему сталого розвитку енергетики перед учасниками Форуму REF-2012 Kyiv.

Досвід експерта включає більше 30 років формування сталого розвитку на місцевому, національному та міжнародному рівнях. Британець за національністю, Тоні Джунайпер працював над формуванням сталого розвитку суспільства - від створення навчальних закладів до створення законопроектів, які контролюють діяльність міжнародних компаній, і спрямовані на збереження лісів та збереження клімату. Він почав свою кар'єру як орнітолог, працюючи з BirdLife International. З 1990 року він працював в «Friends of Earth» і був виконавчим директором організації в 2003-2008 роки, віце-головою «Friends of Earth International» в 2000-2008 рр..

Сьогодні Джунайпер консультує міжнародні компанії як практикуючий консультант і як засновник Robertsbridge Group. Він є головою кампанії зі змін клімату 10:10, головою міжнародної ініціативи Actions for Renewables, редактором британського журналу «GREEN». На рахунку Тоні Джунайпера ряд книг, кілька з яких удостоїлися міжнародних нагород, у тому числі книга «How Many Light Bulbs Does It Take To Change A Planet? ("Скільки лампочок потрібно, щоб змінити планету?"). Разом з його високістю Принцом Уельським він виступив співавтором книги «Harmony». Його остання книга «What has Nature ever done for us?» («Чого природа ніколи не робила за нас?") Буде опублікована в 2012 році.

Ключовими темами REF-2012 Kyiv, який відвідає експерт, стануть удосконалення законодавчої основи для розвитку відновлюваної енергетики в Україну, місце стійкої енергетики в Оновлені Енергетичної Стратегії, «зелений тариф» і «українська складова» в проектах відновлюваної енергетики, а також енергоефективність у промисловості.

Довідка

16-17 жовтня в Києві Відбудеться 4-й Міжнародний Форум з відновлюваної енергетики та енергоефективності REF-2012 Kyiv, ключова ділова подія в сфері побудови стійкої енергетики в Україні.

Джерело: rencentre.com

Звернення



  ЗВЕРНЕННЯ

Асоціація міст України та Українське Товариство Охорони Природи запрошують Вас взяти активну участь у великому святі довкілля – в акції “Чиста Україна – чиста Земля”, яка буде відбуватися 14-16 вересня 2012 року .

            Закликаємо місцеві влади, громадські організації, школи, вузи, усіх мешканців міст і сіл,  приєднатися до 35 мільйонів мешканців у всьому світі та взяти активну участь у глобальній екологічній акції.
      Кампанія Clean Up the World– Робімо чистим світ” вже стала постійним елементом дій на користь нашої планети Земля в 130 країнах світу під патронатом UNEP (Програма з Охорони Довкілля при ООН). Міжнародний рух “Сlean Up the Worldє глобальною дією, який просуваючи свої досягнення на міжнародному рівні, сконцентрував увагу громадськості на глобальних проблемах людства в напрямку покращення навколишнього середовища. Кожний мешканець планети може внести позитивний внесок в очищення і оздоровлення нашої планети.
      2012 рік - 20-та річниця міжнародної кампанії “Сlean Up the World” і 10-та річниця кампанії “Чиста Україна –чиста Земля.
      2012 рік ООН визначив Міжнародним роком кооперативів. “Чиста Україна — чиста Земля” - “Clean Up the World– Робімо чистим світ” рекомендує організаціям-членам співпрацювати з місцевими органами влади, установами і суспільством, щоб зробити здоров'я і благополуччя нашої планети і її народу пріоритетом. Як мешканець, ми можемо діяти локально, щоб захистити нашу навколишнє середовище і разом ми зможемо змінити ситуацію не тільки в вашому місті, але в  державі і світі!
    Кампанія “Чиста Україна — чиста Земля” закликає владу, органи місцевого самоврядування, підприємства, природоохоронні й екологічні організації, школи, вузи, партії, церковні громади об`єднатися задля чистоти планети і у вересневі дні вжити заходів на місцевому рівні для вирішення глобальних екологічних проблем, закликає учасників кампанії у вересневі дні організувати діяльність та відсвяткувати свої екологічні успіхи, досягнуті під час всього року.

        Головна тема цьогорічної акції – Наше місце...Наша планета...Наша відповідальність — місцеві дії, прийняті в кожній громаді і волонтерська діяльність в кампанії “Чиста Україна — чиста Земля” - “Clean Up the World– Робімо чистим світ” має глобальні наслідки.

Заохочуємо всіх ініціаторів акції задуматись над практичними кроками заохочення суспільства брати участь у довгострокових екологічних ініціативах в сфері покращення стану навколишнього середовища, що може включати озеленення місць у своїх громадах, посадку дерев, прибирання парків і пляжів, збереження енергії та водних ресурсів, зменшення відходів та здійснення роботи по екологічній просвіті та освітніх ініціатив.
            Підтримаймо  суспільні екологічні ініціативи фінансово, організаційно і дорадчо!
            Памятаймо, що акція Чиста Україна –чиста Земля не є одноразовим заходом. Кожен українець може зробити свій внесок у покращення довкілля!

Контакти:       
Львівське регіональне відділення Асоціації міст України — Леся Депко 
Тел. (032) 238 9294, 
E-mail: lvivrbauc@gmail.com;                                        

УкрТОП – М. Кравчук 
Тел. (044) 289-71-73, 
E-mail: ukrtop@ukr.net

У столиці Філіппін залишилося менше 20% суші

На Філіппінах більше 70 людей загинули в результаті катастрофічної повені, викликаної тривалими дощами.
Особливо сильно від злив постраждала столиця Маніла, більше 80% території міста знаходиться в зоні затоплення, місцями вода досягає позначки 1,5 метра.
Табори для біженців переповнені, в них знаходяться вже більше 300 000 чоловік. Загальне ж число постраждалих від розгулу стихії, за приблизними підрахунками, досягла 1,95 мільйона чоловік.







Джерело: news.liga.net

Українські екологи ризикують життям, викриваючи зловживання бізнес-структур

Вбивство на Дніпропетровщині еколога Володимира Гончаренка поповнило список природоохоронців, які загинули через професійну діяльність. 
«Боротьба за збереження природи безпосередньо пов’язана з кримінальним світом. За всі багатства, які є в Україні борються не тільки екологи, а й олігархічні бізнес-групи. Ми бачимо скільки було вбивств екологів, але ніхто покараний не був», - сказала Голосу Америки лідер громадської організації «Київський Форум» Рена Назарова.

«Проблема в тому, що люди, які володіють природоохоронними об’єктами та мають доступ до природних ресурсів – це люди при владі».

Володимир Гончаренко, голова громадського руху «За право громадян на екологічну безпеку», помер у реанімації у Дніпропетровську через два дні після того, як 1-го серпня під час поїздки на дачу його жорстоко побили невідомі.
Колеги-екологи переконані, що убивство напряму пов’язано з його активною громадською роботою. Так, за чотири дні до побиття, він організував прес-конференцію, на якій розповів, що знайшов місце в регіоні, де зберігається 180 тонн радіо забрудненого металобрухту.

За інформацією, яку він оприлюднив під час прес-конференції, близько шести років тому одне з металургійних підприємств регіону отримало списані теплообмінники, які використовувалися на виробництві високотоксичних хімічних речовин. Як доказ цьому він наводив факти, що робітники, які різали ці металеві вироби – отруїлися. Місцеві екологи говорять, що влада відмовлялася бачити будь-які проблеми пов’язані з цією темою.

«В цьому бізнесі задіяні великі комерційні структури, мета яких була отримати прибуток на дуже небезпечних речах, адже вони відкопали той забруднений метал щоб продати, а не мали права робити цього», - сказав головний ко
ординатор громадянської кампанії «Форум порятунку Києва» Віталій Черняховський. «Ми розуміємо як у нас працюють правоохоронні органи – сьогодні еколога вбили, якщо так все пройшло, то завтра ще когось вб’ють - все сходить з рук».

Справу Гончаренка порівнюють з убивством київського еколога Олексія Гончарова у 2009-му році. Він тоді активно протидіяв намиванню та продажу піску у заповіднику Жуків острів. В день, коли його побили до смерті, він збирався показати журналістам місця, де відбувалися екологічні порушення.

Екологи говорять, що так само, як поповнюється список їх колег, яким погрожували чи навіть вбили за те, що вони стали на заваді чиємусь бізнесу, так само збільшується кількість екологічних проблем в Україні. 

Найбільш очевидні пов’язані з забрудненням повітря та води. За словами керівника організації «Національний екологічний центр» Ярослава Мовчана за роки незалежності ситуація не змінилася і в повітря, як і раніше, викидається кілька мільйонів тонн сажі.

«Тому не варто дивуватися, що ми живемо все менше, що падає імунний стан, що люди стають все більш хворими. Це результат того, чим ми дихаємо та що ми п’ємо», - сказав Мовчан. 

Вирішення проблеми експерти вбачають у створенні відповідної законодавчої бази, дотримання якої б суворо контролювалося. Проте, екологи відзначають, що моніторинг програм партій, показав відсутність в них екологічної складової. А мажоритарні учасники перегонів, тільки зрідка згадують про «наболілі» екологічні теми для конкретного регіону, які можуть підкинути кілька балів на округу.


Джерело: ukrainian.voanews.com

До 2014 року в Українську поновлювану енергетику буде інвестовано 5 млрд дол

Державне агентство з енергоефективності та енергозбереження прогнозує приватні інвестиції в галузь альтернативної енергетики в розмірі $ 5 млрд в 2012-2014 роках.
Про це заявив голова агентства Микола Пашкевич в інтерв'ю газеті «Урядовий кур'єр".
«Всього сума приватних інвестицій в « зелену» енергетику до 2015 року може вирости до 5 млрд доларів», - сказав він.

Пашкевич розраховує, що в 2012 в енергоефективність та розвиток відновлюваних джерел енергії може бути інвестовано близько 1,5 млрд євро. Зокрема, в проекти сонячної енергетики - 400-600 млн євро (зі збільшенням потужності електростанцій на 290 МВт), вітроенергетику - 450 млн євро (зі збільшенням потужності електростанцій на 250 МВт).

Глава держенергоефективності також розкритикував підготовлений Міністерством енергетики та вугільної промисловості проект Енергетичної стратегії до 2030 року, який базується на висновках Інституту загальної енергетики НАН України.

На думку чиновника, відведена в стратегії частка для альтернативної енергетики в 4,6% від загального обсягу виробництва електроенергії недостатньо, оскільки вона буде досягнута вже в 2012 році.

«На жаль, ні національний академічний інститут, ні міністерство не бачать, або ж не хочуть бачити, що об'єкти відновлюваної енергетики вже в цьому році досягли тих потужностей, які за проектом стратегії закладені на 2015 рік. Тоді виходить, що ми повинні сьогодні взагалі зупинити розвиток відновлюваної енергетики, тому що стратегічна планка вже досягнута?», - Дивується М.Пашкевич, який вважає, що до 2030 року має бути залучено як мінімум 30% потенціалу в поновлюваних джерелах.

«За оцінками вчених, потужностей в нас достатньо для вироблення з відновлюваних джерел (ВД) аж 98 млн тонн умовного палива на рік. Просто потрібно дещо змінити графіки та режим роботи каскаду гідроакумулюючих електростанцій так, щоб вони компенсували роботу сонячних і вітрових станцій. А це вимагає деяких зусиль», - зазначив він.
Нагадаємо, 16-19 жовтня в Києві пройде Тиждень відновлюваної енергетики. Відкриє Тиждень 4-й Міжнародний Форум з відновлюваної енергетики та енергоефективності, який відбудеться 16-17 жовтня у Києві і є однією з ключових ділових подій в сфері стійкої енергетики на території СНД і Східної Європи. У нинішньому році серед доповідачів форуму провідні експерти світового рівня, а також топ-менеджери ключових гравців ринку. 

Джерело: rencentre.com

Енергетика чи екологія. Чому йдуть під воду унікальні заповідні землі України?

У 2006 році уряд дозволив Южно-Українській атомній електростанції вилучити зі складу регіонального ландшафтного парку «Гранітно-степове Побужжя» і затопити 27 гектарів заповідних земель.

Під водою опинилися знамениті пороги Південного Бугу, а також історична реліквія – останній оплот козацької паланки – острів Гард і нерестовища унікальних видів риб.

«Під воду пішли не тільки цінні ділянки для відпочинку, для нерестовища. Не тільки природна ділянка водного слалому, а й місцезростання рідкісних, зникаючих, ендемічних видів. Тобто, тих рослин, які відомі для науки тільки,наприклад, з Південного Бугу, околиць Богданівни, Костянтинівки. І відомі взагалі лише в кількох місцезростаннях у світі», - каже директор Південної філії Інституту екології Олег Деркач.

Юридична тяганина тривала 6 років. Тепер Верховний суд визнав, що заповідні землі не можна вилучати з природоохоронних об’єктів без рішення Верховної Ради. І постановив скасувати відповідну постанову уряду.

«Згідно законодавства, закону про природно-заповідний фонд, землі можна вилучати зі складу об’єкту природно-заповідного фонду тільки тоді, коли вони втратили свою природну цінність. Цього не було. Їх вилучили для об’єктів енергетики», - пояснює юрист громадської організації «Екоправо-Львів» Ольга Мелень.

На Южно-Українській атомній електростанції кажуть, що не можуть виконати постанови суду. Якщо знизити рівень водосховища, зупиниться Ташицька гідроакумулююча електростанція. Енергетики впевнені: якщо оформлять документи як слід, спускати водосховище не доведеться.

«Ми повинні підготувати новий пакет документів і пред’явити його на узгодження в обласне управління екології. Ми плануємо підтримувати діалог з управлінням. І врешті-решт отримати позитивний результат», - каже начальник управління відокремленого підрозділу «Южно-Українська АЕС» Олег Коріков.

Більше того, незважаючи на судове рішення, атомники обговорюють підвищення рівня водосховища ще на 4 метри. Це остаточно знищить природну зону - переконують екологи. І готують нові позови, аби примусити енергетиків спустити воду.



Джерело: fakty.ictv.ua