Українське товариство охорони природи
Головна мета діяльності Українського товариства охорони природи – сприяння формуванню громадянського еко-суспільства.
Про зустріч Укрприроди з делегацією ЄС
Укрприрода прийняло участь у зустрічі громадських екологічних організацій України з повноважними представниками Представництва ЄС в Україні та Генеральних директоратів Європейської комісії з довкілля, клімату, сусідства та Європейської служби зовнішніх справ.
Про внесок України до нової глобальної кліматичної угоди
Очікуваний національно-визначений внесок України до нової глобальної кліматичної угоди визначено на рівні 60% – думки експертів розходяться.
Лист Міністру екології України Андрію Мохнику від Українського товариства охорони природи
Міністру екології та природних ресурсів України
п. Андрію МОХНИКУ
Шановний Андрію Володимировичу!
Від 27 лютого 2014 року на Вас покладена висока і відповідальна місія – Міністра екології та природних ресурсів України.
Екологічна сфера зачіпає інтереси усіх людей в усіх куточках нашої країни, а природно-ресурсний потенціал держави є однією з базових основ її розвитку. У європейському вимірі наше Міністерство має стати одним з провідних у системі органів державної влади, оскільки йому ввірено захист і державне регулювання дуже чутливої і важливої сфери, від ефективності його діяльності залежить перехід до сталого розвитку країни, до гідного життя нинішнього і майбутніх поколінь.
Українське товариство охорони природи – наймасовіша (2,3 млн. членів) та найстарша (107 років з дня зародження та 67 років з дня офіційного утворення) всеукраїнська природоохоронна організація, вітаючи Вас з призначенням на посаду Міністра, пропонує широку співпрацю і підтримку в усіх напрямках діяльності на нашій спільній природоохоронній ниві.
Впевнені, що така співпраця буде служити на благо Української природи, Українського народу, Української держави.
З повагою
Голова, доктор економічних наук, професор,
міністр екології та ядерної безпеки України
(1998-2000, 2002-2003 рр.) Василь ШЕВЧУК
Якою ми бачимо діяльність нового Уряду в екологічній сфері?
Нинішня політична, економічна, екологічна і соціальна криза є наслідком ігнорування основних засад сталого (збалансованого) розвитку України.
Шляхи виходу з кризи потребують швидких першочергових антикризових кроків і збалансування стратегічних пріоритетів.
Державне регулювання природоохоронної діяльності – це високопрофесійна справа. Екологічне законодавство України – одна з найрозвиненіших сфер національного законодавства (3 томи).
До того ж, Україна є стороною кількох десятків міжнародних конвенцій у сфері охорони навколишнього середовища, підписала двосторонні угоди з багатьма країнами світу, у тому числі із своїми сусідами.
Екосистеми України є частиною Європейської екологічної мережі.
Першочергові антикризові кроки:
- Відродити єдність природоохоронної системи України, професійність, збалансованість і координованість її діяльності;
- Спростити екологічне регулювання підприємництва, обмежити можливості адміністративного втручання;
- Підсилити ефективність економічного механізму природокористування;
- Провести екологічний аудит 100 найбільших забруднювачів довкілля України, стимулювати проведення їх модернізації;
- Підняти дієвість екологічної експертизи, аудиту і контролю;
- Затвердити та реалізувати стратегію зміцнення фінансової стійкості природоохоронних територій України;
- Розробити, затвердити та розпочати реалізацію стратегії низьковуглецевого енергоефективного розвитку економіки України.
Стратегічні пріоритети:
- Гарантування ядерної та радіаційної безпеки, мінімізація наслідків Чорнобильської катастрофи;
- Екологічне відродження басейну ріки Дніпро та інших рік України, забезпечення населення якісною питною водою;
- Поліпшення екологічного стану в містах і промислових центрах;
- Запобігання забрудненню Чорного і Азовського морів;
- Охорона і сталий розвиток Карпат;
- Зміцнення фінансової стійкості природно-заповідного фонду;
- Забезпечення переходу України до сталого розвитку.
- Міністерство екології та природних ресурсів України перетворити в Міністерство екологічної політики та ядерної безпеки України;
- Відновити обласні, Київське і Севастопольське міські державні управління екологічної безпеки Мінекобезпеки України;
- Повернути до складу міністерства Державну екологічну інспекцію;
- Відтворити Державне агентство заповідної справи та розвитку соціо-природних систем;
- Перетворити Державне агентство екологічних інвестицій у Державне агентство з питань зміни клімату та екологічних інвестицій.
Розвиток громадського регулювання
- Забезпечити широку участь громадськості у розробці та реалізації національної екологічної політики, підтримку суспільно корисної діяльності громадських організацій.
- Налагодити безперервну екологічну освіту і виховання, відроджувати вікові українські традиції поваги до Природи.
- Надавати громадську підтримку процесів євроінтеграції та виконання міжнародних екологічних угод.
Очікувані результати реформування – забезпечити містам свіже повітря і чисту питну воду, зелені парки і сквери, селам – чисті ріки, поля, ліси, людям – якісні, екологічно чисті продукти харчування, Україні європейську екологічну перспективу.
Василь Шевчук
Голова Українського товариства охорони природи,
доктор економічних наук, професор.
25 лютого 2014 року
На Запоріжжі 4 тисячі гектарів з вимираючими тваринами віддали мисливцям
3 тисячі гектарів води та 1,5 тисячі гектарів лісового фонду віддали в користування на 15 років – термін для діяльності приватно-господарської мисливської компанії. Для тутешніх тварин цей час може стати фатальним.
«У цьому рідкісному кутку живої природи знаходяться люди, які абсолютно не замислюються про те, кого вони стріляють і з якою ціллю. Хоча бачать, що це не птах і не ссавець, який знаходиться у списку мисливських тварин», - каже біолог, завідувач зоологічного музею Запорізького національного університету Олександр Коротя.
Знамениті великі Дніпровські плавні затопили 60 років тому, коли будували Каховське водосховище. Вціліла лише частина суші. Тепер її називають не самоокупною, бо не приносить грошей.
В адміністрації району про узгодження оренди угідь на території Запорізького району й не чули. Але сказати це на камеру не хочуть. Тим часом у «приватних руках» - всі необхідні документи.
Керівництво компанії, що почала займатися господарською діяльністю, готується до сезону. Кажуть, для мисливця, що поважає культуру полювання, розпізнавати й не нищити «червонокнижних» тварин - справа честі.
«Якщо мисливець добуває червонокнижного птаха – це порушення правил полювання, на нього складається протокол», - каже керівник товариства з обмеженою відповідальністю Олександр Стрілка.
Місцеві жителі та біологи сподіваються, що музейні експозиції не будуть поповнюватися опудалами рідкісних тварин. Такий спосіб «збереження» унікальної дніпровської природи - не найкращий, нарікають екологи.
Міст з сонячними батареями
У Лондоні закінчилося будівництво моста, що з'єднує залізничну станцію Blackfriars Tube з південною частиною міста. На його даху встановлено 4400 сонячних батарей. Компанія, що побудувала цю махину заявляє, що "це найбільший в світі міст, з сонячними батареями". Вони покривають 6000 м² даху. Енергії, отриманої за допомогою батарей вистачить на те, щоб на половину задовольнити потреби станції. Так само використання "чистої енергії дозволить скоротити обсяг викидів вуглекислого газу на 511 тонн на рік.
За словами представників компанії Solarcentury, яка займалася монтажем панелей, подібний "сонячний міст", крім інших позитивних моментів, може показати прагнення уряду Лондона зробити місто екологічно чистішим. Панелі видно з обох сторін річки, так що всі жителі міста, і його гості - отримають привід задуматися над розумним використанням енергії.
Експерти з Solarcentury відзначають, що зазвичай сонячні батареї з'являються в проектах ближче до кінця. Але якщо включити їх до проекту на початковій стадії, то будівництво буде не тільки швидше, але і дешевше".