Відсутність контролю з боку держави сприяє тому, що українці не надто переймаються екологічністю своїх автомобілів. Утім, на продажах Volkswagen в Україні може позначитися втрата репутації компанією.
Чи відкликатиме (і якщо так, то коли) концерн Volkswagen в Україні свої авто з дизельним двигуном типу EA189, через які виник гучний скандал у США та Європі, офіційний імпортер обіцяє повідомити до кінця жовтня. "Власники відповідних автомобілів будуть поінформовані упродовж наступних кількох тижнів", - йдеться у відповіді прес-служби офіційного імпортера автомобілів Volkswagen на території України ТОВ "Порше Україна" на запит Deutsche Welle.
Скільки всього автомобілів з дизельним двигуном, який мав би відповідати європейському екологічному стандарту Євро5, було продано в Україні, у ТОВ "Порше Україна" не повідомили. Утім, в компанії визнають - українці мало переймаються махінаціями з вимірюванням викидів шкідливих речовин у дизельних двигунах типу EA189 в автомобілях концерну Volkswagen. Принаймні, зазначає імпортер, українські власники машин німецького автоконцерну не зверталися зі скаргами чи претензіями на куплені авто.
Євро5 чи Євро6?
У Всеукраїнській асоціації автомобільних імпортерів і дилерів підтвердили відсутність інтересу споживачів до екологічності куплених машин Volkswagen, оскільки екологічні норми для транспортних засобів в Україні надзвичайно відрізняються від європейських. Сьогодні в Україні діє екологічний стандарт Євро4, що регулює вміст шкідливих речовин в вихлопних газах. В Євросоюзі ще в 2009-му перейшли з Євро4 на Євро5, а зараз в країнах ЄС діють підвищені екологічні стандарти Євро6.
На українських дорогах - багато авто радянського і російського виробництва
"Які Євро5 чи Євро6? У нас здебільшого їздять автомобілі з Євро0 і нікого не бентежить присутність таких машин на дорогах", - каже генеральний директор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів Олег Назаренко. За оцінками екологів, 80 відсотків транспортних засобів в Україні - застарілі і не обладнані жодними фільтрами для зменшення викидів, як цього вимагають європейські екологічні стандарти. "Це - старі авто радянського, російського чи українського виробництва, які викидають в атмосферу настільки багато забруднюючих сполук, що про екологічність взагалі не йдеться", - зауважує експерт Національного екологічного центру Марія Сторчило.
Навіть більше - нові європейські автомобілі в Україні нерідко перестають бути екологічними. "Нові європейські машини з надсучасними екологічними фільтрами в Україні доводиться заправляти бензином, який відповідає екологічним нормами ще 1999 року і ці фільтри швидко забиваються. Тому власники таких автомобілів просто їх зрізають і виходить суперекологічні машини претворюються на надзвичайно забруднюючі", - стверджує Олег Назаренко.
Немає контролю - немає проблем
Адже екологічність автомобілів на дорогах України фактично ніхто не контролює. "Заміри забруднення атмосферного повітря автотранспортом роблять лабораторії Держсанепідслужби та Гідрометеоцентру, але далі ці заміри йдуть просто в стіл", - наголошує еколог Марія Сторчило. За її словами, держава самоусунулася від функції контролю за дотриманням екологічних норм, скасувавши в 2001 році обов'язковий технічний огляд для транспорту і, таким чином, переклавши "відповідальність" за шкоду довкіллю на самих власників авто.
Також немає особливого контролю за екологічністю і нових автомобілів, які завозять в країну. Аби імпортер міг продати авто на українському ринку, він має отримати сертифікат на відповідність екологічним нормам, які діють в Україні. Цим займаються приватні фірми, які пройшли в міністерстві економічного розвитку та торгівлі атестацію на проведення відповідних робіт.
Такі дозволи на проведення екологічної експертизи автомобілів в Україні отримали більше сотні приватних фірм, каже Олег Назаренко. Однак, за його словами, висновки, які вони видають імпортерам, є досить формальними. "У цих фірм немає відповідного обладнання, лабораторій, тому дослідити вони не можуть, а лише формально легалізують те, що написав автовиробник. Тому скандалу як у США і ЄС з автомобілями Volkswagen у нас точно б не трапилося, бо перевірити екологічні норми немає на чому", - зазначає генеральний директор Всеукраїнської асоціації автомобільних імпортерів і дилерів.
Представники комерційних фірм, які мають дозвіл на проведення екологічної експертизи автомобілів, не заперечують цей факт. "Обладнання для проведеня екоаудиту коштує більше 10 тисяч доларів. Чи є сенс його купувати, якщо в Україні споживачі не цікавляться екологічністю своїх авто і немає контролю за цим з боку держави?", - запитує директор компанії "Автоекоприлад" Владислав Приміський.
Репутаційні збитки
Оскільки українці мало переймаються екологічністю своїх автомобілів, то значно більший ризик для продажів автомобілів концерну Volkswagen в Україні, як, зрештою, і в усьому світі, несе втрата репутації компанією.
Новий очільник концерну Маттіас Мюллер обіцяє "відновити довіру" до VW
Адже сам концерн визнав факт обману клієнтів. Утім, Volkswagen одразу спробував мінімізувати репутаційні збитки. У заяві концерну, яку поширив і офіційний імпортер в Україні, йдеться про зусилля компанії, аби "у повній мірі повернути довіру" клієнтів. Успішність цих зусиль на українському ринку можна буде оцінити за показниками продажів вже в найближчі квартали.
Джерело: dw